Adil Kullanım Noktası Kalkıyor

akk

Adil kullanım noktası ya da adil kullanım kotası olarak bilinen ve internet kullanıcılarının sinirini bir hayli bozan sınırlamanın kalkacağı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu kararı ile halka duyuruldu. AKK olarak bilinen bu sınırlama, kullanıcıların internetleri kotasız olsa bile onlara bir miktar kota koyuyor ve bu kotayı aşmaları takdirde hızlarını ciddi şekilde düşürüyordu. Hal böyle olunca internete fiber parası ödeyen ama 3-4 mbpsden fazla hız alamayan kullanıcılar bu duruma sinirleniyorlardı.

Bu sınırlamanın kaldırılacak olması internette büyük heyecan oluşturdu. Ancak şunu da söylemeliyiz ki kota hemen kalkmayacak. Kademeli olarak kaldırılacak olan kota ilk etapta belirli saatler içinde kullanılan interneti kotaya dahil etmeyecek. Bu saatlerin gece saatleri olması bekleniyor. Daha sonra bu sınırlama bütün günde geçerli olmak üzere tamamen kaldırılacak ve tarihim tozlu sayfalarına gömülecek.

Kullanıcılar kendilerine dayatılan bu kısıtlamanın kalkması ile birlikte özellikle dosya indirme konusunda ve video izleme konusunda çok rahat edeceklerini düşünüyorlar. Bir kullanıcı artık dizilerini hd kalitede izleyebileceğini söylerek içi içine sığmadığını belli ediyor. Umarız internet kullanıcıları için güzel bir uygulama olur.

Yazar: 20kelime

9 thoughts on “Adil Kullanım Noktası Kalkıyor

  pelinay

  (10 Eylül 2016 - 14:17)

  Gece 02.00 Sabah 08.00 arasında çok yakın zamanda kalkacağı söylenir ama temelli kalkacağını en azında yakın zaman içinde ben zannetmiyorum.

  video izle

  (11 Eylül 2016 - 14:38)

  Adamlar bundan ekmek yiyorlar sanmıyorum hocam ama kotadan önce fiyatları düşürmeliler. Yurtdışına oranla internet kalitemiz yerlerde.

  Kıl Çadır

  (14 Eylül 2016 - 01:28)

  Temelli kalkacağı kesin. Böyle olması iyi oldu. Çok saçma bir uygulamaydı. İsimden kaybeden mantık hatası olan bir şeydi.

  Aklımca

  (20 Eylül 2016 - 11:53)

  Ah şu adil kullanım kotası. Eski zamanları hatırlıyorum, Sınırsız internetler vardı 39TL’ye. Ne adil kullanım kotası bilirdik ne de başka bir şey. İnternete olan bağlılığımız ve ihtiyacımız o kadar artış gösterdi ki. Şimdi internet faturam 100TL’nin üzerinde. Yetmiyor. Hele şu adil kullanım kotası dolduğu zaman çektiğim çilenin haddi hesabı yok. Umuyorum ki kaldırılacaktır.

  Mahsun

  (23 Eylül 2016 - 22:47)

  Nihayet beklediğimiz haber geldi. Kotasız internet bizimde hakkımız. Umarım ölücüler suyunu çıkartmazlar.

  tubidy

  (25 Eylül 2016 - 04:15)

  Ezelden beri saçma olan, akla mantığa yatmayan ve uzun sürede hayatımızdan çıkmayan tek zorunluluk.

  tubidy

  (25 Eylül 2016 - 04:23)

  Allah bunları bildiği gibi yapsın. Sayelerinde 3. dünya ülkesi muamelesi görüyoruz.

  2017 moda trendleri

  (2 Kasım 2016 - 04:40)

  adil kullanım kotasının kalkması gençlerin önünü açacak gibi görünüyor. internette büyük bir devrim yaşanabilir 😀

  Patikli Penguen

  (27 Kasım 2016 - 13:40)

  Yıllardır imza kampanyası toplanıyor fakat bir türlü yürürlüğe sokamadılar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir