Ahududu Faydaları Nelerdir? Sağlıklı mıdır?

Ahududunun faydaları, kanın temizlenmesinde etkili olmakta ve vücutta bulunan toksinleri dışarıya atmaktadır. Şeker ve böbrek rahatsızlığı olan kişiler ahududunu taze olacak şekilde tüketebilmektedirler. Ahududu meyvesi yediğiniz zaman vücuda da zindelik vermesidir. Dokuların güçlenmesi ile sıkılaşmasını sağlamaktadır. Ateşli hastalıklarınızda kullandığınız zaman ateşinizin düşmesine yardımcı olmaktadır. A vitamini olarak zengin içeriği vardır. Kabızlığın giderilmesine yardımcı olur, idrar söktürmektedir. Ahududu ile maske yapıp daha sonrasında yüzünüze sürdüğünüz zaman sivilcelerin ve aknelerin giderilmesini de sağlar. Ahududu ile yapılmış olan şurup tatlılarda kullanılmaktadır. Lösemi rahatsızlığı olan kişilerde de etkili olmakta.

Ahududu Ne Kadar Yenir?

Ahududuyu günde 5 ila 6 adet olacak şekilde yiyerek, faydalanabilirsiniz. Yüksek lif içerisi olan ahududu meyvesi obezite olan hastalara da özellikle tavsiye edilmektedir.

Ahududu Yaprağı Çay Faydaları

Kanın vücuttan temizlenmesini sağlamaktadır. İshali keser. Ahududu yaprağı çayını içtiğiniz zaman boğaz ağrılarına çok etkilidir. Bronşiti hafifletmekte ve ahududu çayıyla ağız gargara yapıldığı zaman diş etlerinde oluşmuş olan iltihaplanmalar hafiflemektedir.

Ahudu Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

  • Kurutulan ahududu yaprağını un haline getirin.
  • 1 çay kaşığı ahududuyu soğuk suda 1 saat bekletin.
  • Daha sonra 1 fincan suyla kaynatın.
  • Kaynatıp daha sonra 5 ila 10 dakika ılıklaşmasını bekleyin, çayı süzün.
  • Günde 3 bardak olacak şekilde ahududu yaprağı çayını tüketebilirsiniz.

UYARI

Ahududu meyvesini ya da çayını, düzenli ilaç kullanan kişiler mutlaka doktora danışarak kullanın.

Yazar: 20kelime

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir