Apple NFC Etiketlerinin Kullanımını Arttıracak

Ülkemizde çok fazla yaygınlaşmış olmasa da NFC etkiketleri dünya üzerinde bir çok alanda etkili olarak kullanılıyor. Android dünyası uzun süredir bu etiketlerin kullanımı için gerekli özelliklere sahip ancak Apple bu alanda geri kaldığını fark etti ve bir atılım göstererek NFC’lerin kullanımı ve geliştirilecek uygulamaların bu özellikleri kullanabilmesi için IOS 11 ile yeni bir kapı açıyor.

Yakın Alan İletişimi anlamına gelen NFC, 2 cm mesafedeki cihazların veri alışverişi yapabilmesine olanak sağlıyor. Üstelik bunu yaparken elektriksel bir güce ihtiyaç duymuyor. Yani yatağınızın yanına yapıştırdığınız bir etiket sayesinde telefonunuzu o etikte tutarak her akşam alarm kurma derdinden kurtulabilirsiniz. Özellikle temassız ödeme ve mobil cihazları kullanarak ödeme gerçekleştirme teknolojilerinin geliştirilmesi aşamasında bu etiketlerin kullanımının artması bekleniyor.

Apple’ın iPhonelar için geliştirdiği yeni işletim sistemi olan IOS 11 ile iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerinden itibaren kullanıma sunulacak olan yeni özellikler NFC Çekirdek adına sahip bir sistem ile birlikte geliyor. NFC Çekirdekler sayesinde geliştiriciler, uygulamalarında Yakın Alan İletişimi teknolojisini kullanabiliyor olacaklar. Apple bu hareketi ile Android’den geri kaldığı alanda ona yetişmeye çalışıyor.

 

Yazar: 20kelime

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir