Basura İyi Gelebilecek Yiyecekler ve İçecekler

50 yaş üzerindeki yetişkinler de nerdeyse yarısında basur rahatsızlığı yaşanıyor. Belirtileri, neden olduğu rahatsızlıkları ise basurun hangi aşamada olduğuna göre de değişiklik göstermektedir. Bunların dışındaysa anüste kanama, tuvalet yaparken zorlanma, anüs çevresinde şişlik ya da acı nedeni ile tuvalete çıkamama, anüs bölgesinde kaşıntı olarak sen sık görülebilen belirtileridir.

Basurun en fazla görülmüş olan nedenleriyse obezite, gebelik, uzun süre boyunca oturma, kornik sindirim sistemi problemleri, lif yönünden de yetersiz beslenilmesi, kabızlık ve az sıvı tüketimi olmaktadır. Genellikle et ağırlıklı olan beslenmelerimiz, hareketsiz kalmamız, bol baharatlı yemekler büyük bir sorundur.

Basuru Geçirecek Yiyecekler

Yoğurt ve Kefir

Yoğurt ve kefir bağırsaklarda bulunan gıdaların sindiriminde kullanılan iyi bakterilere destek olur. Basuru olan kişilere önerilmiş olan yiyecekler arasında ilk sırada yer alır. Bağırsaklardaki iyi bakterilerse arttığı zaman midede tam olarak da sindirilmeden direkt bağırsaklara gelebilen gıdaların çıkartılmasını kolaylaştırmakta, kabızlık ihtimalini de en aza düşürür.

Meyve ve Sebzeler

Kabız olduğunuz zamanlarda tuvalete çıkarken zorlandığınızdan bazı kaslar normal çalışmaya daha fazla maruz kalmaktadır. Bundan dolayı da basur ağrıları şiddetlenir ve kanama görülür. Taze meyve ve sebzeler ise bağışıklık sistemini güçlendiriyorken, lifli yapılarıysa sindirim sistemine destek olup, kabızlığı önlemektedir.

Tahıllar

Kepekli besinler, zengin besinlerinin dışında lif ve proteinden dolayı sindirimi kolaylaştırmaktadır. Bu durumda da basurun nedenlerinin azaltılmasına yardımcı olur. Sağlıklı bir sindirim sistemiyse, düzenli bir şekilde tuvalete çıkabilmek için uzmanların önermiş olduğu günlük tüketilebilmesi gerekmiş olan lif miktarıysa 20-35 gram.

Yazar: 20kelime

1 thought on “Basura İyi Gelebilecek Yiyecekler ve İçecekler

    Aysohbet

    (14 Haziran 2018 - 05:38)

    Basura yoğurt ve kefir’in iyi geldiğini biliyordum ancak meyvelerin iyi geldiğini bilmiyordum sayenizde öğrenmiş oldum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir