Brokolinin Sağlığa Yararları, Ne Zaman Tüketilmeli?

Brokoli en popüler olan sebzeler arasında yer almasa da en faydalı olan ilk 3’e girdiğin kesin. Bugüne kadar yapılmış olan 300’den fazla brokoli hakkında çalışmalar var. Bu çalışmaların sonucundaysa brokoli, hücre yapısının korunması ile vücudu kanser gibi olan hüre yapısını değiştirip ilerlemiş olan hastalıklara karşı koruma da etkilidir. Kronik iltihaplanmayı hızlı bir derecede önler. Serbest radikaller ile mücadele edip vücudu çeşitli olan hastalıklara karşı da direncini arttırmaktadır.

Brokoli Sağlığa Faydası

Brokolinin kalp ve damar sağlığında etkili olması, kolesterolü düşürme etkisinden ilerlemektedir.

Kolesterolden şikayet ediyorsanız çiğ ya da pişirilmiş olan brokoli yiyip, kolesterol seviyesini denge tutmayı sağlayabilirsiniz.

D vitamini bakımından oldukça önemlidir. Özellikle de güneşin yüzünü az bir şekilde göstermiş olduğu coğrafyalarda yaşamış olan kişiler için D vitamini eksiliği çoktur. Bu durumda sorun yaratabilmektedir. D vitamini için güneş iyi kaynaktır. Depolanabilmesinde önemli olan  A ve K vitaminlerinde brokoli bol miktarlarda bulunmaktadır. Düzenli bir şekilde brokoli yemek ise takviye şeklinde alınmış olan D vitaminin vücut tarafından da depolanmasına yardımcı olmaktadır.

Diyet yapıyorsanız eğer brokoli yiyeceği tam size göre. Kalori miktarı düşüktür, aynı zamanda ise yüksek lif içeriği ile uzun bir süre tok hissetmeniz sağlanır. Diyete başlayıp daha sonrasında azalmış olan kalori nedeni ile halsizlik çekerseniz de brokolinin içinde yer alan B vitaminleri ihtiyacınız olacak enerjiyi sağlar.

Yazar: 20kelime

1 thought on “Brokolinin Sağlığa Yararları, Ne Zaman Tüketilmeli?

    sohbet indir

    (14 Haziran 2018 - 05:51)

    Brokolinin bu kadar faydalı olduğunu bilmiyordum ve tüketmezdim bile bundan sonra sürekli yiyeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir