Giyilen Cihazlar Kanseri Bulacak

İleri ki zamanlarda, sadece bir akıllı saat ile kanseri doktora gitmeden daha kolay bir şekilde öğrenebileceksiniz. Nokia yöneticisi olan Rajeev Suri, İsviçre’de Dünya Ekonomik Forum’unda gelecekte olan tıbbi tedaviler hakkında görüşlerini paylaşarak, giyilebilir teknolojinin, tıbbi alandan aylar önce kanseri saptadığını söyledi. Minyatür giyilebilir olan tarayıcılardan bahseden Suri ise; Bu tip ürünler ile bir şeyler olmaya başlamadan, durdurma şansınız olacaktır. Biomaker’ler sayesindeyse kanseri bile meydana gelmeden önce anlayabileceğinizi öne sürmektedir.

Biomakers, biyolojik durumsa ya da kondisyonu ölçme yöntemlerini kapsamış olan genel bir isimdir. Nokia, uyku ürünleri, fitness izleme ve benzeri ürünler yapmaktadır. Fakat sağlık alanında da geliştireceği şeyleri bulabilmek adına birden fazla araştırma ile beraber çok para harcanmıştır. Takımın üstüne çalışmış olduğu ürünlerden birisiyse dijital bir bilekliktir. Kullanıcılar bunları giyip, vücudunda bulunan glikoz, kolesterol ve laktik asit bilgilerini de takip edebileceklerdir. Bu tip cihazlarında piyasaya sürülmesi ise çok yakın bir tarihte görünmemektedir. Nokia bunların üstünde uzun bir süre daha deneyleri yapacağını öne sürüyor. Fakat sürekli hayalini kurmuş olduğumuz, bir türlü de gerçekleşmeyen hayat kurtarıcıların, teknoloji olarak hayata geçmesinin bu denliyle yaklaştığınız bilmekte gerçekten sevindirici olmaktadır.

Yıllar sonra ortaya çıkacak olan bu saatler ile kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz. Sağlık sorunlarını hemen öğrenebileceksiniz. Doktora gitmeden ilk kendinizi saatlerden ne olup, bittiğini vücudunuzda görebileceksiniz.

Yazar: 20kelime

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir