İshali Geçiren Yiyecekler ve İçecekler

İshal, zehirlenme olayları dahil, ishale yol açan bazı gıdalar ile yakalanılabilmektedir.

İshal zamanında sindirimi zor olmayan, hafif gıdaların yenmesi ve sıvı tüketiminin yapılması gerekir. Bu dönemdeyse alkol, baharatlı gıdalar, kafein, süt ürünler, yüksek oranda lif içermiş olan gıdalar ve yağlı gıdalardan uzak durmalıdır.

İshale iyi gelen yiyeceklerin arasında ilk sırada düşük lifli pirinç, elma püresi, uz ve birkaç dilim ekmek bulunmaktadır.

İshale Yardımcı olan Gıdalar

Pirinç ve Pirinç Suyu

İshal esnasında dışkının sertleşmesini sağlayabilmek ve normale dönebilmesi için düşük lifli olan bağlayıcı gıdaların tüketilmesi önerilir. Beyaz pirinç, düşük lif içeriği ile ishali bastırabilmek adına kullanılır. Esmer pirinç lif, bağırsakları fazla yumuşattığı için tüketilmemesi gereken besinler arasında yer alıyor.

Muz

Hafif ve sindirimi kolay bir hale getiren muz, ishale iyi gelen yiyeceklerin arasında yer alıyor. İshal esnasında kaybedilmiş olan potasyum, muzda bol miktarlarda yer alır.

Elma Püresi

Bağırsakların normal çalışmasına dönmesinde yardımcı olur. Bağlayıcı bir besindir. Elma püresi halindeyken hem sindirimi zorlamaz hem de besler.

İshal olduğunuzda elmanın kabuklarını soymalısınız. Çünkü elma kabuğundaki sindirim sistemi daha fazla hassaslaştırır.

Böğürtlen

İshal tedavilerinde geleneksel bir şekilde kullanılabilen böğürtleni meyve olarak yenmektedir suyunu da içebilirsiniz. Daha etkili tedavi içinde böğürtlen suyunun içerisine birkaç çay kaşığı ile yenibahar atarak her saat başında yarım çay bardağı kadar tüketebilirsiniz.

Yazar: 20kelime

1 thought on “İshali Geçiren Yiyecekler ve İçecekler

    Dullarla sohbet

    (14 Haziran 2018 - 05:49)

    ishale en iyi gelenlerin başında, kola ve demli çay gelir bunun yanı sıra kahveye yarım limon sıkarak yenmeside ishali kesecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir