Reflüye İyi Gelen Yiyecekler

Belli gıdalar ve aşırı yemek, mide asidinin üretimini arttır. Reflü şikayetlerine de neden olur. Bazı gıdalardaysa mide ve yemek borusunun arasında yer alan, mide asidinin de yemek borusuna çıkımını engellemiş olan özofagus kasının zorlanmayacak şekilde işlevini yerine getirmesine yardım eder.

Zayıflamış olan özofagus kası ise özellikle de yağlı ve kızarmış gıdalardan, domates bulunan yiyecekler, kafeinli içecekler, çikolata ve alkol nedeni ile düzgün çalışmayabilmektedir.

Bu yiyeceklerle içeceklerle reflü ağrılarının artmasına sebep olur. Bunun nedeniyse, bu gıdaların mide asidi üretiminin fazla artmış olması ve sindirilmesinde de uzun süre rol oynamasıdır.

Reflü ile Beslenme Şekli

Columbia Üniversitesi’nde yapılmış olan bir çalışmada, bitkisel kaynaklardan alınmış olan protein mide ile yemek borusunda bulunan asit geçişini engellemiş olan özafagus kasını zorlamamaktadır. Bu kasın fonksiyonu için gelişmesine bile katkı da bulunur.

Hayvansal gıdalardan alınmış olan protein yerine de protein bakımından zengin olan fasulye ve mercimek tüketebilmek reflü belirtilerinin azalımın da yardımcı olur. Siyah fasulye sağlık için oldukça önemli olmaktadır.

Lifli besinler ise sindirim esnasında aşırı mide salgılanmasını engellemektedir. Reflü riskini bu şekilde azaltır. Beslenmenize de tam tahıllı gıdalar ile lif bakımından zengin olan meyve ve sebzeleri ekleyip reflü nedeni ile yaşanmış olan ağrılarınızı hafifletme imkanına sahipsiniz. Muz, elma, armut, şeftal, kavun ve çilek reflü diyetinde tavsiye edilmiş olan meyvelerdir.

Yazar: 20kelime

1 thought on “Reflüye İyi Gelen Yiyecekler

    Bedava chat

    (14 Haziran 2018 - 05:45)

    Doktor bana reflüden dolayı periz verdi ve saydığı herşeyi sizde yazmışsınız doktora boşunamı gittik acaba 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir