Rezene Nedir ve Rezene Faydaları Nelerdir?

Rezene çayı, rezene tohumlarından kaynatılarak, demleniliyor ve bu şekilde elde ediliyor. Çin, Hindistan ve Ortadoğu’da çok eskiden beri bitkisel ilaç olarak da kullanılmakta. Rezene çayı, meyan köküne benzer olan kokusu ve tadı bulunuyor.

Rezene, kalsiyum, sodyum, potasyum, magnezyum ve fosfor başta olmakla birden fazla madde ve element bakımından oldukça zengin olmaktadır. Bunun yanındaysa A ve C vitamininden zengin bitkidir. Yapraklarıyla çay yapılıp, tohumları ise birçok hastalığa şifa vermektedir. Kurutmak mümkün olduğundan, senenin bütün aylarında kullanılması mümkün.

Rezenenin Sağlığa Faydası

 • Rezene, mutfaklarınızda kullanıldığı gibi tıp alanında da çok fazla etkili olan bir bitki olarak karşımıza gelmektedir. Geniş bir yelpazedeyse insan sağlığına katkıda bulunmaktadır.
 • Solunum yolu sorunu olan hastalar için nefes açıcı sprey görevini üstlenen rezene, saçtan tırnağa kadar da birden fazla organ için yararlı olmaktadır. Rezenenin çok iyi antioksidan özelliği bulunur.
 • Balgam söktürür. Bunun yanındaysa rezene tohumu gözlere çok yararlıdır. Gözlerdeki mikrobun kırılmasına ve keskin bir görüş açısı kazanmanıza yardımcı olmaktadır. Batıl inanca göre de yılanlar ve bazı hayvanların göz rahatsızlığı olduğu zaman gözlerini rezene ya da tohumuna sürüp tedavi ederlermiş.
 • Bakteriden kaynaklı olan her hastalığa iyi gelmektedir. Serbest radikal düşmanı, bundan dolayı da genel olarak bütün vücuda yarar sağlıyor.
 • Bünyenizi kuvvetlendirir ve doğal antibiyotik olarak kullanılır.

Yazar: 20kelime

1 thought on “Rezene Nedir ve Rezene Faydaları Nelerdir?

  islami chat

  (14 Haziran 2018 - 05:44)

  Her ne kadar mutfaklarda rezene çayı bayanlar için zayıflamak olarak tabir edilse de, rezene çayının faydaları saymakla bitmez en büyük özelliği ise vitamin deposu olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir