Saraç Açıkladı

YÖK Başkanı Sayın Saraç yaptığı açıklama ile birlikte liselerden yüksek öğretime geçiş sınavının adı duyurdu. Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) sınav sisteminin yeni adı oldu. Peki yeni adı ile YKS nedir ve öğrencilere nasıl bir sınav sunulacak?

Adaylar bu sınav sistemi ile 2 ayrı oturumda sınava girecek. Bu iki oturum aynı gün içerisinde öğleden önce ve öğleden sonra olarak yapılacak. İlk oturumda temel yeterliliği ölçmek amaçlanacak. 40 Türkçe, 40 Matematik, 20 Fen ve 20 Sosyal sorusuyla ilk oturumunda öğrencilerin bilgisi ölçülecek. 2. oturumda ise lise müfredatına dair sorular gelecek. Toplamda 160 soru da bu oturumda olacak. 40 Türkçe, 40 Matematik, 40 Fen ve 40 Sosyal soruları olacak.

 

Puan Türleri Hesaplanması

Öğrenciler ilk oturumda 150 puan barajını geçmeye çalışacaklar. Bu oturumda 180 puanı geçen öğrenciler ikinci oturumda alacakları puanlarla birlikte üniversitelerin lisans bölümlerine girmeye hak kazanacaklar. Peki sınav sonuçları açıklanana kadar puan hesaplamayı öğrenciler nasıl yapabilir? Aslında bu sorunun cevabı gerçekten çok basit.

Puan hesaplama için http://www.20kelime.com/ ailesi olarak sizlere oldukça kullanışlı bir uygulamadan bahsetmek istiyoruz. Play Store’da YKS puan hesaplama 2018 olarak arama yapıldığında kolayca uygulamayı bulabilirsiniz veya https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cedamedya.ykspuanim bu linkte yer alan uygulama sayesinde sınav puanınızı hızlı bir şekilde hesaplayabilirsiniz. Uygulama sayesinde ilk oturumdan çıktıktan hemen sonra tahmini bir şekilde doğru ve yanlış sayınızı girip puanınızı görmek çok kolay olacak.

Yazar: 20kelime

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir