Üzeri Patatesli Hindi

Patatesleri ince ince dilimleyin. Derin bir tencereye süt ekleyin. Ardından dilimlediğimiz patatesleri ekleyin. Kaynama noktasına gelince 2 dakika daha kaynatın ve kenara alın. Yemeğin diğer ana malzemesi olan hindi etlerini parçalayıcının haznesine tarhun yaprakları ve baharatları ilave edip hep birlikte koyun. Karışım kıyma kıvamına gelene kadar parçalayıcı da tutun. El edilen hindi kıymasını büyük bir kaseye koyun. Hindi kıymasının üstüne yumurta ve ekmek kırıntısı ekleyip yoğurmaya başlayın. Yoğurma işlemi sırasında tüm malzemelerin eşit bir şekilde karışmasına özen gösterin.

Yoğurma işlemi bittikten sonra oluşan kıyma harcından ceviz büyüklüğünde toplar yapın. Topları yapma işlemi bittikten sonra geniş bir tava alın ve ocağa koyun. Tava ısındıktan sonra, tavaya 1 kaşık zeytinyağı koyun ve ısıtın. Ardından ısınan tavaya köfte harcından yapmış olduğumuz topları koymaya başlayın ve köftelerinizin mühürlenmesini sağlayın.

Pesto Sosu için;

Zeytinyağı hariç malzemeler kısmında yer alan bütün malzemeleri parçalayıcıdan geçirin. Geçirme işlemi sırasında parçalayıcıya zeytinyağı ekleyin. Sos hazır olunca kıvamının daha açık ve daha güzel olabilmesi adına su ekleyin ve karıştırın.

Son olarak yemeği pişireceğiniz geniş bir kap alın ve bu kabın tabanına 2 yemek kaşığı pesto sos dökün ve yayın. Ardından köfteleri yerleştirin. Kalan pesto sosunu köftelerin üzerine eşit olacak şekilde dökün. Süt ile haşlamış olduğumuz patatesleri de köftelerin üzerine dizin. İsteğe bağlı patateslerin üzerine toz parmesan ekleyin ve 180 dereceye önceden ısıtılmış olan fırında üzeri kızarana kadar pişirin.

Afiyet olsun

Yazar: 20kelime

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir