Zerdeçal Faydaları ve Kullanım Alanları

Zerdeçal içeriğinde kurkumin benzeri bileşimlerinde bilimsel araştırmalara konu olan çok faydalı fonksiyonel gıda olarak bilinir. Bilim dünyasındaki sağlık yararı hakkında en çok araştırması yaılan tarçın, ginseng, sarımsak, zencefil ve deve dikeni bitkilerini geçip en baş sırada yer almıştır.

Zerdeçal iltihap geçirici ve antioksidan için kullanılmakta ve etkisi de bir hayli fazladır. Taze zerdeçalın faydalarında kurkumin benzeri bileşenlerin uçucu yağlardan oluşması ile yararını vücuda sokmaktadır. Taze zerdeçalın faydaları sayarak bitiremeyeceğimiz kadar çoktur.

Kansere karşı zerdeçal tüketmelisiniz. Zerdeçal deri, prostat, meme ve kalın bağırsak kanserleri dahil çeşitli diğer kanser tiplerinden korunmakta yarar olmaktadır. Günümüzdeyse tedavilerde testekleyici olarak kullanılabiliyor.

Bilimsel araştırmalarda, kireçlerin durdurması, atardamaların da içinde olan plak azalımın da ve kan pıhtılaşmasını engellemek adına yararı düşünülmektedir. Zerdeçal damar kireçlenmesinde, kötü kolesterol LDL’nin düşürülmesinde etkilidir.

Zerdeçal Taze Tüketin

Hastalıklardan korunmaya yardımcı olan bir bitkinin tamamen tüketilmesi ile beraber çok daha faza yarar sağlamaktadır. Ayrıca da gıdaların taze tüketilebilmesi, depolanabilmesi ya da toz haline getirilen formlara göre de karşımıza avantajlar ile gelir. Taze olan zerdeçal, zerdeçal tozunda bulunmayan birden fazla faydalı olan doğal bileşen içermektedir.

Örnek olarak zerdeçal yağı, işlenildiği anda kaybolmaktadır. Buna benzer olarak yararlı olan bileşeni işlenme sürecinde kaybolur ve besleyici özelliği de bu durumda azalır. Taze zerdeçalın yaklaşık %6-9’u yağ içermektedir.

Yazar: 20kelime

2 thoughts on “Zerdeçal Faydaları ve Kullanım Alanları

  islami sohbet

  (14 Haziran 2018 - 05:43)

  Zerdeçal özellikle ilhitap ve vücutta bulunan ödemin sökülüp atılmasına bire bir olarak tabir edilmektedir.

  Yeni Alan Adı Uzantıları

  (30 Haziran 2018 - 11:27)

  Sanırım şuan en popüler olan yüz maskelerinden biri Zerdaçal maskesi. Gerçekten ne çok faydalı özelliği varmış. Bitkilerin mucizeleri ve sağlığa faydaları gerçekten şaşırtıcı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir